POZOR NA PODVODY NA SENIOROCH V NAŠOM KRAJI

 Polícia upozorňuje občanov na trestnú činnosť páchanú na senioroch formou podvodných telefonátov neznámych páchateľov pod legendou, ako je fiktívna dopravná nehoda rodinného príslušníka, ktorý ju mal zaviniť a zraniť niekoho iného. Od seniora je žiadané ,,mimosúdne vyrovnanie“ za to, že sa vec nebude riešiť cez políciu, súdy a pod. Prípadne podvodníci žiadajú peniaze na liečenie pre zranenú osobu alebo pre lekára. Páchatelia týchto skutkov dokážu seniora spracovať formou nátlakových hovorov na mobilný telefón alebo pevnú linku, využívajú nočné hodiny, prípadne moment prekvapenia. Seniorovi zakazujú kontaktovať políciu, či iné osoby z rodiny. 

 

Začali sa množiť aj prípady, keď sa páchateľ predstaví ako príslušník polície alebo kriminálky a tiež žiada finančné prostriedky od starších osôb. Policajný zbor však NIKDY takýmto spôsobom s občanmi nekomunikuje!  

 

Tiež sme zaznamenali prípady, kde seniora žiadajú o investovanie do kryptomien a vkladov na zahraničné investičné fondy. V tomto prípade páchatelia získavajú údaje platobných a kreditných kariet, pričom následne dochádza k podvodným transakciám a senior prichádza častokrát o nemalé finančné prostriedky.   

 

Polícia žiada hlavne starších občanov, aby si preverili každú osobu, s ktorou takýmto spôsobom komunikujú. Nedôverujte cudzím ľuďom, neprezrádzajte im osobné údaje a ani údaje o účtoch v bankách, či platobných kartách.  

 

Informujte o týchto prípadoch svojich rodičov, starých rodičov a známych. Nedovoľte, aby sa stali obeťou podvodu!

 

Pri akomkoľvek podozrení na podvodné konanie neváhajte kontaktovať linku 158, resp. najbližší útvar Policajného zboru Slovenskej republiky. Sme tu pre vás 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

 

Nedajte sa oklamať!

 

 

 

kpt. Mgr. Jozef Dorotčín

 

vedúci operatívne oddelenie | odbor kriminálnej políce | Okresné riaditeľstvo PZ v Novom Meste nad Váhom

Nastavenia cookies